Українці отримують найменші пенсії на європейському континенті. Причому з кожним роком діра в Пенсійному фонді стає все більше, а пенсії втрачають свою купівельну спроможність, не встигаючи за інфляцією. Причина низьких пенсій проста. Вона криється в співвідношенні працюючих людей і пенсіонерів.
Про це розповів економіст Андрій Длігач в ефірі телеканалу "Україна 24". У нас, в Україні, склалося катастрофічне співвідношення між працюючими людьми і пенсіонерами. Їхня чисельність співвідноситься майже як 1:1. Тобто, одна працююча людина за рахунок свого ЄСВ утримує одного пенсіонера. В Європі це співвідношення зовсім інше.
"У нас жахлива ситуація зі співвідношенням працюючих людей, які виплачують ЄСВ, і кількістю пенсіонерів, майже 1:1, в Європі цей показник 3:1. Це постійний виклик для держави", - говорить Андрій Длігач.
Тож не дивно, що Пенсійному фонду хронічно не вистачає грошей.
Популярні зараз
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Деякі українки отримають $1000 на розвиток бізнесу
Українські АЗС збільшили ціни на автогаз
Аналітики повідомили, як зміняться ціни на продукти харчування в Україні
Є, як мінімум, два виходи з цієї ситуації
Один з них - підвищення зарплат, що автоматично потягне за собою підвищення відрахувань до Пенсійного фонду. І другий вихід - підвищення чисельності офіційно працюючих людей, які сплачували би податки.
Звичайно, механічне підвищення зарплат ні до чого не призведе. Воно лише спровокує прискорену інфляцію, а підвищені зарплати і пенсії дуже швидко знеціняться. Тому потрібно, щоби високі зарплати мали під собою міцний економічний фундамент. А отже, потрібно за всяку ціну відроджувати економіку.
"На диво, у 2020 році українська економіка доволі позитивно впоралася з кризовими явищами, істотно зросла середня зарплата, на 15%. А збільшення зарплати - це збільшення ЄСВ та внесків до Пенсійного фонду", - зауважив економіст.
Що стосується другого виходу, то підвищити чисельність працюючих можна, покінчивши з тіньовою економікою. У це навіть не потрібно вкладати гроші, потрібна лише політична воля влади - центральної і на місцях.
Ще один спосіб збільшити надходження до Пенсійного фонду, правда, розрахований на віддалену перспективу - підвищення народжуваності. Сьогоднішня Україна - країна з негативним приростом населення. Правда, подібна проблема існує не лише в нас, але й у Європі в цілому. Однак старенька Європа вирішує свої проблеми частково за рахунок наших заробітчан, які там платять податки і там підвищують економічний потенціал держав, в яких вони працюють.
У нас же в Україні - ні заробітчан, ні народжуваності. Років десять тому в нашій країні дуже популярні були заклики, розвішані всюди на рекламних щитах: "Україні бракує вчителів (сталеварів, програмістів, лікарів, сантехніків, водіїв) - кохайтеся". Але чомусь до цих закликів ніхто не дослухався. "Кохатись", звісно, не перестали, однак воліють це робити без наслідків.
Нагадаємо, накопичувальна пенсія загрожує українцям скороченням пенсійних виплат. Через створення накопичувальних рахунків знизяться надходження в солідарний Пенсійний фонд. Таким чином, пенсія може не вирости, а навпаки - стати менше.