Накопичувальна пенсія загрожує українцям скороченням пенсійних виплат

Автор: Марченко Любов

Українці, з яких будуть відраховувати гроші на накопичувальні пенсійні фонди, можуть опинитися на старості у ще скрутнішому становищі, ніж теперішні пенсіонери. Економісти пояснили, у чому ризик, і чому в Україні накопичувальна пенсія приречена на провал.

Накопичувальна пенсія загрожує українцям скороченням пенсійних виплат - today.ua

В Україні вже у цьому році планують ввести другий рівень пенсійної системи, а саме - накопичувальну пенсію. Відрахування до Накопичувального пенсійного фонду планують почати з 2023 року. Однак при цьому, незважаючи на обіцяні дві пенсії, українці в сумі можуть втратити навіть те, що могли б отримувати тільки з солідарного Пенсійного фонду.

У чому суть накопичувальної пенсії

З кожного працюючого (зауважимо, офіційно працюючого) українця будуть щомісяця відраховувати 4% зарплати в накопичувальний фонд.

Цими грошима розпоряджатимуться спеціальні фонди, які громадяни оберуть собі самі. Їхнє завдання - не лише зберегти, а й примножити пенсійні накопичення громадян до їхнього виходу на заслужений відпочинок.

Популярні зараз

В Україні очікується масштабне підвищення заробітних плат

У Мінекономіки спрогнозували зростання курсу долара до 50 гривень

Верховна Рада знайшла додаткові підстави для припинення виплати пенсій

Греція остаточно відмовила у передачі систем Patriot Україні: названо причину

Коли людина вийде на пенсію, їй, крім пенсії із солідарного фонду, будуть щомісяця виплачувати гроші з особистого накопичувального рахунку.

Скільки грошей отримуватимуть громадяни з особистих накопичувальних рахунків?

Накопичувальна пенсія загрожує українцям скороченням пенсійних виплат

Перший сценарій - оптимістичний

Глава Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Тимур Хромаєв стверджує, що гроші на особистих накопичувальних рахунках повинні прирости, як мінімум, на 40%, поки людині прийде пора йти на пенсію.

Таким чином, протягом 20 років з моменту виходу на пенсію (з 60 до 80 років) людина буде отримувати певні суми грошей. Якщо її відсотки відраховували з мінімальної зарплати, то вона буде отримувати по 653 гривні на місяць. Якщо з середньої- 1300. Звичайно, всі ці розрахунки відповідають нинішній мінімалці і нинішній середній зарплаті.

У будь-якому випадку виходить не так вже й багато. Та й це вдасться отримати лише в кращому випадку.

Другий сценарій - найбільш песимістичний

Накопичені гроші можуть згоріти. Фонд, на який робилися відрахування, може просто збанкрутувати. Нещодавно, до речі, так сталося з накопичувальним пенсійним фондом банку "Аркада".

Крім того, керівництво фонду разом з усіма накопиченими грошиками може зникнути з України. Таке в наших правових "джунглях" теж уже траплялося не раз. Правда, не з пенсійними накопиченнями, а з іншими вкладами, але ж спокуса, вона скрізь однакова.

Третій сценарій - помірно песимістичний

До речі, він найбільш імовірний і пов'язаний з механізмом відрахувань грошей у накопичувальний фонд. Спочатку передбачалося, що ці заповітні 4% відрахувань на накопичувальну пенсію будуть брати додатково із зарплати працюючих громадян. Однак це викликало би велике несприйняття в українців, які і так працюють за копійки.

Тому Кабмін знайшов компромісний варіант: відрахування з зарплат українців не підвищуватимуть, а просто "відщипнуть" по два відсотки з грошей, які відраховуються в солідарний Пенсійний фонд, і тих, що йдуть у бюджет.

Таким чином, через формування накопичувального фонду, солідарний Пенсійний фонд недоотримає 2% надходжень. А отже, виплати з нього українцям змушені будуть ще знизити. Накопичувальна пенсія загрожує українцям скороченням пенсійних виплат До речі, в США і країнах Західної Європи система накопичувальної пенсії давно та успішно працює. Однак у Східній Європі, навіть у тих країнах, які входять до Євросоюзу, вона виявилася збитковою. Тому зараз Польща, Угорщина і Чехія відмовилися від неї і повністю повертаються до солідарної системи.

Який вихід пропонують критики накопичувальної системи

Єдиний вихід із ситуації - збільшувати надходження в солідарний Пенсійний фонд.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Що для цього потрібно:

  • створювати додаткові робочі місця
  • піднімати зарплати
  • вивести з тіні економіку і легалізувати реальні зарплати українців
  • завдяки привабливим умовам праці в Україні повернути на батьківщину заробітчан.

Звичайно, всі ці перелічені вище заходи втілити набагато складніше, аніж жонглювати цифрами і перекладати ті самі гроші з однієї кишені в іншу. Тому наш уряд поки займається жонглюванням.

Нагадаємо, двом категоріям українців Кабмін дозволив достроково виходити на пенсію. На півтора року раніше пенсійного віку (з цього року він і для чоловіків, і для жінок становитиме 60 років) можна буде вийти на пенсію людям, які потрапили під скорочення на роботі, і які доглядають за дітьми з рідкісними захворюваннями.