Допомогу по безробіттю можна отримувати протягом двох років з моменту реєстрації в службі зайнятості. Однак тривалість її виплати - не більше року, і кожні три місяці її розмір скорочується.
З першого дня реєстрації в територіальних органах служби зайнятості людина отримує статус безробітного. При цьому безробітному призначаються виплати.
Від чого залежить розмір виплат
Розмір допомоги по безробіттю залежить від тривалості страхового стажу безробітного та від його середньої зарплати:
- якщо його страховий стаж становить менше 2 років, то він отримає 50% від своєї середньої зарплати;
- якщо страховий стаж становить від 2 до 6 років, то розмір допомоги по безробіттю становитиме 55% від зарплати;
- при наявності страхового стажу від 6 до 10 років безробітному призначається допомога в розмірі 60% від середньої зарплати;
- і, нарешті, якщо страховий стаж перевищує 10 років, то розмір допомоги по безробіттю становитиме 70% від зарплати безробітного.
Однак при цьому є одне істотне обмеження: максимальний розмір допомоги по безробіттю не повинен перевищувати чотирикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. На сьогодні це 9080 гривень.
Тобто, первісна величина призначеної допомоги приймається за 100% і далі її зменшують: через 90 днів - до 80% і ще через 90 днів - до 70%. Далі, наступні півроку, якщо людина залишається в статусі безробітного, їй виплачують 70% від спочатку призначеного розміру допомоги по безробіттю.
Мінімальний розмір допомоги по безробіттю:
- якщо страховий стаж протягом 12 місяців, що передували реєстрації в якості безробітного, становить менше 6 місяців, то платять 650 грн (на період карантину - 1000 грн);
- якщо страховий стаж протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становить понад 6 місяців, то допомога становитиме 1800 гривень.
Нагадаємо, прем'єр міністр Денис Шмигаль пообіцяв українцям зарплату, "як у Польщі". Однак для цього доведеться почекати ще 10 років.