В Україні чоловіки можуть мати у військовому квитку позначку "обмежено придатний до служби". Такі громадяни також отримують повістки у межах мобілізації. Їх справді можуть призвати до армії, але за однієї умови.
Коментар юриста
У військкоматах (територіальних центрах комплектації та соціальної підтримки) у обмежено придатних чоловіків можуть вимагати ще раз пройти медичну комісію.
Адвокат Андрій Карпенко зазначив, що чоловіки можуть бути:
• обмежено придатні до служби;
• непридатні до служби у мирний час, але обмежено придатні під час воєнного стану;
• непридатні до служби із виключенням з військового обліку.
За словами юриста, повістки у ТЦК можуть отримати усі чоловіки 18-60 років. Потім їх обов'язково відправляють на проходження військово-лікарської комісії (ВЛК).
Висновок ВЛК дійсний протягом 12 місяців. У період воєнного стану повторну медкомісію проходять навіть ті, хто раніше пройшов її планово, до мобілізації. Обставини могли змінитись і чоловік, якого раніше визнавали придатним до військової служби, може мати причини відстрочку або навпаки.
"Висновок: ТЦК мають призначити нову ВЛК для військовозобов'язаного у разі, якщо з часу останнього проходження ВЛК минуло 12 місяців", - уточнив правозахисник. Він додав, що у разі незгоди з висновком ВВК можна його оскаржити.
Коментар воєнного начальника
Начальник управління персоналу штабу Командування Сухопутних військ ЗСУ Роман Горбач заявив, що українці, які пройшли медкомісію і відмовилися від проходження військової служби, можуть бути притягнуті до кримінальної відповідальності.
Полковник повідомив, як проводиться призов на військову службу обмежено придатних чоловіків. Їх можуть призвати лише з умовою – служити можна у військових частинах постачання та у тилових підрозділах.
Військовослужбовці, які отримали інвалідність за бажання продовжити службу, також будуть визнані комісією обмежено придатними. Їх можуть відправити викладати у вузах чи на службу інструкторами. За словами Горбача, за співробітником, призваним до ЗСУ, зберігається основне робоче місце. Ця вимога повинна виконуватися як при службі за контрактом, так і за умови загальної мобілізації.
Нагадаємо, раніше повідомлялося, що мобілізацію в Україні спростять. Всім військовозобов'язаним присвоять електронні коди.