Прості арифметичні порівняння і розрахунки показують, що в Україні субсидія дістанеться не всім, хто її потребує. З 1 січня в країні виросли тарифи на газ, електрику і холодну воду. Значить, потребувати допомоги держави на оплату комунальних послуг буде усе більше громадян. Однак у бюджеті 2021 року на субсидії закладено майже вдвічі менша сума, ніж у бюджеті 2018. Значить, субсидій усім не вистачить.
Тим часом, прем'єр-міністр Денис Шмигаль закликав усіх, в кого ще немає субсидії, але хто бачить, що не потягне нову комуналку, не зволікати і подавати заяву на отримання державної допомоги.
Політичний експерт і юрист Андрій Смолій говорить про величезну дірку в бюджеті країни, яка дорівнює офіційно 200 мільярдам гривень, а неофіційно 300. Звідки там взятися ще додатковим сумам на виплату субсидій, аналітик не знає. Тим більше що влада не має наміру збільшувати суму, яка передбачена на субсидії в бюджеті.
Не бачить логіки в діях уряду і депутат від "євросолідарності" Олексій Гончаренко. Він нагадує, що в 2018 році на субсидії, при набагато менших комунальних платежах, в бюджеті країни було передбачено 70 млрд гривень, а в цьому році - лише 36 млрд. При цьому уряд повторює мантру, що грошей вистачить.
"А як цього може вистачити? Субсидії можуть зменшитися, якщо зростають доходи населення та знижуються тарифи, а у нас доходи падають, а тарифи збільшуються, тому потреба в субсидіях буде тільки зростати", - дивується Гончаренко.
Звично обрушився з критикою на нинішню владу і колишній міністр інфраструктури України Володимир Омелян. Він розкритикував владну команду за те, що вона зробила ручне регулювання цін на газ. І все це - всупереч домовленості з МВФ.
"Важко сказати, хто порадив таке "геніальне" рішення, тому що в ньому є цілий ряд дуже-дуже серйозних ризиків", - говорить Омелян.
При цьому він говорить, що навіть з "відрегульованими" тарифами на газ сумарна місячна вартість комуналки буде захмарна. Єдине, що може врятувати мільйони українських сімей, які "не потягнуть" нових платіжок - це субсидія. Однак на неї-то грошей якраз катастрофічно не вистачить.
Очевидно недаремно уряд ще в минулому році затіяв тотальну верифікацію всіх одержувачів субсидій та інших соціальних пільг. Крізь сито прискіпливого відбору пройдуть далеко не всі. Таким чином може виявитися, що і 36 запланованих мільярдів буде занадто багато.