Пенсія: як розрахувати свій страховий стаж, і що робити, якщо його бракує

Автор: Марченко Любов

Пенсія в 60 років може стати реальністю лише для тих громадян, які зуміють до цього віку накопичити необхідний трудовий стаж. Як розрахувати його, у скільки років ви зможете вийти на пенсію, і що робити, якщо стажу не вистачає, розбиралося видання minfin.

Пенсія: як розрахувати свій страховий стаж, і що робити, якщо його бракує - today.ua

Що таке страховий стаж, і який стаж вам врахують при виході на пенсію

Страховий стаж - це час, протягом якого або сам громадянин, або його роботодавець замість нього виплачували страхові внески. Поняття страхового стажу з'явилося лише в 2004 році. Природно, з тих пір пройшло не так багато літ, і піти на пенсію зі стажем, який рахується лише з 2004 року, не зміг би ніхто. Тому українцям також зараховують і трудовий стаж.

Трудовий стаж - це період роботи, що передував 2004 року, який записаний в трудовій книжці або відображений в інших документах. При виході на пенсію його плюсують зі страховим і далі враховують як страховий.

Якщо ж ви якийсь час отримували або продовжуєте отримувати зарплату в конверті, і за вас ніхто не сплачує ніяких страхових внесків, то такий період вам не зарахується до страхового стажу, і ви можете не накопичити до 60 років необхідну кількість років, щоби вийти на пенсію.

Популярні зараз

Названо тарифи на газ з 1 травня: інформація від усіх постачальників

У Нафтогазі зробили заяву з приводу масштабної аварії на газопроводі: що буде з постачанням газу

Українці зможуть повернути частину грошей, витрачених на оплату комунальних послуг

Україна збила бомбардувальник Ту-22М3 за допомогою унікальної української розробки

У новому, 2021, році, щоби вийти на пенсію в 60 літ, українцям треба мати 28 років страхового стажу. З кожним роком, до 2028, вимога до мінімального страхового стажу, необхідного для виходу на пенсію, буде зростати. Таким чином, аби вийти на пенсію в 60, у 2028 році українцям потрібно буде мати 35 років повноцінного страхового стажу.

Пенсія: як розрахувати свій страховий стаж, і що робити, якщо його бракує Крім періоду роботи, протягом якого з зарплати робилися страхові відрахування, до страхового стажу зараховуються також деякі інші періоди життя.

Що зараховують до страхового стажу

  1. Час навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, а також в училищах, на курсах з підготовки кадрів, курсах підвищення кваліфікації та перекваліфікації. Крім того, до страхового стажу зараховують час навчання в аспірантурі, докторантурі та клінічній ординатурі. Однак усе це зараховується, якщо ви проходили навчання до 1 січня 2004 року. Після цієї дати, на жаль, роки навчання до стажу не зараховують.
  2. Період служби армії також рахують у стаж.
  3. Період, в який непрацюючі дружини або чоловіки дипломатів перебували з ними за кордоном. Однак такі періоди плюсуються до стажу теж лише до 2004 року.
  4. Тривалість відпусток у зв'язку з вагітністю та пологами (з 1 січня 2004 по 30 червня 2013 - тільки для визначення права на пенсію, а з 1 липня 2013 - і для визначення розміру пенсії) та період догляду за дитиною до 3-річного віку.
  5. Час, протягом якого ви отримували допомогу по безробіттю.
  6. Період догляду за дитиною з інвалідністю до 16 років, або догляду за інвалідом першої групи, або догляду за людиною, яка потребує сторонньої опіки. Причому цей період зараховується до стажу лише за тієї умови, якщо людина, що доглядає за хворим, більше ніде не працює і отримує соцвиплати за свою працю.

Як і коли можна вийти на пенсію, якщо до 60 років немає необхідного страхового стажу

Це можна зробити декількома способами: допрацювати відсутню кількість місяців або років, вийти на пенсію не в 60 років, а пізніше, або купити відсутній стаж.

Якщо вам бракує одного-двох років, то можна допрацювати цей термін після 60 років. Як тільки ви допрацюєте недостатню кількість років (місяців), так відразу й можете йти на заслужений відпочинок.

Якщо ж допрацювати не виходить, то можна вийти на пенсію і при меншому стажі, однак не в 60, а на кілька років пізніше. Наприклад, у цьому році буде досить мати 18 років стажу, щоби вийти на пенсію у 63 роки. Ну, а якщо у вас не набереться і 18 років страхового стажу, то можна спробувати вийти на пенсію у 65 років. Для цього вистачить і 15 відпрацьованих літ, протягом яких із вашої зарплати відраховували страхові внески.

У наступній таблиці відображено вік, коли можна буде вийти на пенсію: Пенсія: як розрахувати свій страховий стаж, і що робити, якщо його бракує Якщо ж у вас не знайдеться і 15 років страхового стажу, то в такому випадку пенсії вам не буде. Тоді можна лише розраховувати на виплату допомоги від держави як малозабезпеченій особі, однак вона буде мінімальною.

І, нарешті, є ще один спосіб поповнити відсутній стаж для виходу на пенсію: його можна купити. Для цього потрібно буде щомісяця відраховувати в Пенсійний фонд хоча б мінімальну суму страхового внеску (22% від мінімальної зарплати). На сьогодні така сума становить 1320 гривень на місяць.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Крім того, докупити стаж можна й одноразовою виплатою страхових внесків за ту кількість років, якої вам бракує. Однак експерти кажуть, що це вигідно лише в тому випадку, якщо вам "світить" чимала пенсія. Якщо ж ви будете отримувати мінімальну пенсію, то, мабуть, купувати її не варто.

Нагадаємо, середня пенсія в Україні вже перевищила 3500 гривень. При цьому є невеликий загін літніх українців, чиї пенсії підбираються до 70 тисяч.