Пенсійний фонд може стати банкрутом: все менше українців платять внески

Минулий рік Пенсійний фонд України завершив із величезною діркою - розміром у 13,3 мільярда гривень. Надходження в нього різко скоротилися в квітні - фактично відразу після початку весняного локдауна. Однак і потім, після його завершення, заплановані надходження в ПФ відновити не вдалося. Якщо тенденція збережеться у 2021 році, то Пенсійний фонд невдовзі може стати банкрутом.

Пенсійний фонд може стати банкрутом: все менше українців платять внески - today.ua

Причина такого катастрофічного недовиконання плану надходжень до Пенсійного фонду - в різкому скороченні чисельності платників податків. Так, за 2020 рік кількість платників податків, з яких відраховувались надходження до ПФ (Єдиний соціальний внесок) скоротилася на 565 тисяч осіб. Природно, це не могло не позначитися на наповненні Пенсійного фонду.

Експерти пов'язують таке різке скорочення чисельності платників податків не лише з втратою робочих місць (хоча і це, звичайно, спричинив локдаун). Однак більша частина тих, хто зник із податкової карти країни, просто пішла в тінь.

Причин відходу в тінь теж є чимало. Одна з них-скорочення доходів підприємців. Але це не головний фактор, через який вони пішли "в підпілля". Головний - скасування високих штрафів за нелегальне працевлаштування. Це дозволило роботодавцям розслабитися і відвести значну частину співробітників на нелегальне існування.

Пенсійний фонд може стати банкрутом: все менше українців платять внески

Крім того, надходження в ПФ скоротися також через те, що через карантин тимчасово скасували ЄСВ для фізосіб-підприємців. На 2021 рік вимальовується приблизно така ж картина. Багато підприємців на час карантину отримали податкові канікули. Крім того, влада здригнулася перед протестами ФОПів і скасувала заплановане на цей рік обов'язкове застосування касових апаратів, що також дозволить підприємцям частину виручки безперешкодно виводити в тінь.

За таких умов частина власних надходжень у бюджеті Пенсійного фонду буде все більше скорочуватися. При цьому йому потрібно буде дедалі більше дотацій із бюджету. У минулому році з 466 мільярдів, що надійшли в розпорядження ПФ, частка його власних надходжень становила лише 281,6 мільярда гривень. Решта 184,5 мільярда йому дали з держбюджету. У новому, 2021, році з бюджету заплановано віддати пенсіонерам 203,8 мільярда гривень.

Пенсійний фонд може стати банкрутом: все менше українців платять внески

Таким чином, якщо цю тенденцію не зламати, через кілька років Пенсійний фонд стане банкрутом і платити пенсії людям буде нічим.

Є два шляхи збільшення власних доходів Пенсійного фонду

Обидва ці шляхи очевидні. Один з них- збільшення мінімальної і середньої зарплати. Інший - ліквідація тіньової зайнятості. Тому пом'якшення штрафних санкцій за тіньове працевлаштування було помилковим кроком влади, який негайно слід виправляти.

"Обов'язково повинні бути найжорстокіші заходи стосовно до тих, хто наймає людей і не оформлює їх на роботу", - переконаний екс-міністр соцзахисту Андрій Рева.

Нагадаємо, українці скаржаться на те, що Пенсійний фонд перестав виплачувати людям гроші на поховання. Тобто, гроші теоретично виділяються, однак практично родичі покійного отримати їх не можуть.

ДЖЕРЕЛОobozrevatel
В українському небі з'явиться ще один лоукостер із Туреччини
У небі України з'явиться ще один турецький лоукостер. З 30 березня почне регулярні авіарейси з Києва в Анкару і назад компанія AnadoluJet, яка є лоуко...
Названо мобільні додатки, які найбільше розголошують дані своїх користувачів
Фахівці з кібербезпеки назвали кілька мобільних додатків, які розголошують найбільше даних про своїх користувачів. Лідером серед них виявився  Instagr...
У травні всіх споживачів переведуть на річний тариф на газ, проте плата за місячними тарифами може виявитися дешевшою
Вже з 1 травня всіх побутових споживачів за замовчуванням переведуть на річний тариф на газ. При цьому громадяни зможуть із нього перейти на місячний ...
Колишній глава “Укрзалізниці“ Войцех Бальчун буде в Україні добувати бурштин
Незабаром видобутком бурштину на Рівненщині займеться екс-глава “Укрзалізниці“ - польський рок-музикант Войцех Бальчун. Він є співвласником одного з б...
Оксана Марченко випустила свій перший фільм “Паломниця“
Оксана Марченко представила свій перший фільм в рамках авторського проекту “Паломниця“. З анонсованих 12 серій на офіційному YouTube-каналі телеведучо...