Радіоактивна вода з річки Прип'ять може піти в Київ: у МАГАТЕ б'ють на сполох

Радиоактивна вода з річки Прип'ять, може піти в Київське водосховище, а звідти й у Київ. Вона загрожуватиме здоров'ю жителів української столиці, а також мільйонам людей, які живуть вниз по течії від Київського водосховища. Таку тривожну інформацію опублікувало британське видання Guardian.

Радіоактивна вода з річки Прип'ять може піти в Київ: у МАГАТЕ б'ють на сполох - today.ua

Усе – через роботи з поглиблення русла, які тривають на Прип'яті ще з літа нинішнього року. Річку мають намір зробити судноплавною. А задля цього треба місцями поглибити її русло, піднявши із дна річки тисячі тонн намулу, що містить радіонукліди.

Цей проект – не суто український, а міжнародний, але Україна бере в ньому активну участь. Цим водним, шляхом, що має позначку Е-40, мають намір з'єднати Балтійське море із Чорним. Річка Прип'ять – одна із ланок цього велетенського шляху.

Радіоактивна вода з річки Прип'ять може піти в Київ: у МАГАТЕ б'ють на сполох

Найбільше в проекті зацікавлена Польща, яка і є головним його інвестором. Однак вигідний він також і для Білорусі та України, крізь які пройде цей водний шлях довжиною у дві тисячі кілометрів. Україна вже долучилася до цього проекту, виділивши на роботи з поглиблення та очищення дна майже 12 мільйонів гривень.

Цьогоріч такі роботи проводились в руслі річки Прип'ять у семи місцях. Причому п'ять із них розташовані небезпечно близько від зруйнованого четвертого енергоблока ЧАЕС – на відстані, меншій за 10 кілометрів. Тендер на проведення цих робіт виграла українська компанія "Собі", що, безперечно, вигідно для України.

Радіоактивна вода з річки Прип'ять може піти в Київ: у МАГАТЕ б'ють на сполох

Вплив робіт на довкілля ніхто не оцінював

Однак багато міжнародних екологічних організацій б'ють на сполох: внаслідок цих робіт із дна річки Прип'ять піднімається намул, що містить радіонукліди, і всі вони, разом із водою, направляються вниз за течією у Київське водосховище, а відтак у Київ та інші населені пункти, що розташовані нижче за течією.

Стурбована через ці роботи й МАГАТЕ – організація, що має беззаперечний авторитет у сферах, що стосуються атомної енергетики.

Щоравда, перед початком робіт на річці Прип'ять було замовлено їхнє техніко-економічне обґрунтування, і начебто ніякої небезпеки експерти не виявили, проте неурядові екологічні організації, зокрема, "Врятуй Полісся", Всесвітній фонд дикої природи (WWF) та BirdLife кажуть, що вплив на довкілля ніхто не вивчав. Оцінювали лише технологію проведення робіт та їхню вартість.

З річкового дна можуть піднятися радіонукліди, що перетворять воду Прип'яті на радіоактивну

Так, французька неурядова організація "Асоціація контролю за радіоактивністю на заході" (Acrо), провела власне дослідження на замовлення Франкфуртського зоологічного товариства. Висновок Acrо  однозначний:

"Спорудження Е-40 матиме радіологічний вплив на робітників будівництва та населення, яке залежить від річок. У цьому контексті, спорудження Е-40 не є доцільним".

Радіоактивна вода з річки Прип'ять може піти в Київ: у МАГАТЕ б'ють на сполох

Ще категоричніше висловився на рахунок цієї затії в руслі річки Прип'ять ядерний фізик Давид Бойлі, який очолює Acrо.

"Те, що вони хочуть побудувати шлюз і пускати кораблі дуже близько до чорнобильського реактора, - для мене це неймовірно. Це найбільш забруднена частина зони відчуження", - каже учений.

МАГАТЕ також не рекомендує проводити будь-які роботи в руслі річки Припять, а також на дні Київського водосховища, залишивши осад, що містить радіонукліди, у спокої.

Але підрядники з компанії "Собі", яка проводить роботи з поглиблення дна, дотримуються іншої думки. Представник компанії   Дмитро Надєєв каже, що вони замовляли свої дослідження щодо радіації та потенційної загрози для їхніх робітників і населення Києва.

"Аналіз показав, що роботи можна проводити безпечно, але всіх робітників забезпечили засобами індивідуального захисту і дозиметрами", - сказав Надєєв.

Нагадаємо, нинішньої весни в зоні відчуження лютували лісові пожежі, що також підняло у повітря радіонукліди, які містяться у лісовій підстилці.

ДЖЕРЕЛОtheguardian
Памела Андерсон вийшла заміж вшосте: хто виявився обранцем 53-річної моделі
Американська модель Памела Андерсон в шостий раз вийшла заміж. Обранцем знаменитості став її охоронець Ден Хейхерст. Пара почала зустрічатися тільки н...
В Україні вирує негода: населені пункти залишилися без електрики, а дороги замітає снігом
В Україні сьогодні, 28 січня, вирує негода. Через сильні снігопади і штормовий вітер у ряді південно-східних областей обірвані лінії електропередач. К...
Віра Брежнєва видалила свою фірмову родимку на обличчі: “Буду звикати“
Співачка Віра Брежнєва довго вирішувалася на одну косметичну процедуру, і час настав. Зірка видалила свою фірмову родимку під нижньою губою. На своїй ...
В Україні подорожчали вина: скільки коштуватиме найдешевше “шампанське“
В Україні з 26 січня подорожчали вина. Уряд встановив нові мінімальні ціни, за якими вина можуть продаватися в роздріб, повідомила прес-служба ДПС (Де...
Vodafone назвав найпопулярніші послуги в період карантину: що найчастіше підключають абоненти
Компанія Vodafone оголосила перелік своїх найпопулярніших нині послуг, які під час карантину стали ще більш затребуваними серед абонентів. Наприклад, ...